
Program profilaktyki raka szyjki macicy
Program jest przeznaczony dla Kobiet w wieku 25-59 lat (zgodnie z rocznikiem), które w ciągu ostatnich 3 lat nie wykonywały badania cytologicznego. Badanie można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania. Panie z określonej grupy wiekowej zgłaszają się do jednej z wybranych placówek. Kobiety, które nie są objatę programem mogą wykonać bezpłatne badanie cytologiczne w ramach porady u lekarza ginekologa, który ma podpisana umowę z NFZ.
Program składa się z trzech etapów:
I, II ETAP PODSTAWOWY
Podczas wizyty u ginekologa lekarz lub położna pobierają materiał do badania, który zostanie wysłany do oceny mikroskopowej. W zależności od wyników, lekarz podejmie decyzję o dalszym działaniu. Może to być:
- zalecenie ponownego zgłoszenia się na badanie po trzech latach, jeżeli wynik jest prawidłowy i brak czynników ryzyka
- zalecenie wcześniejszego badania cytologicznego (po 12 miesiącach) w ramach programu w uzasadnionych przypadkach (dotyczy to przede wszystkim Kobiet zakażonych wirusem HIV, przyjmującym leki immunosupresyjne, lub zakażonym typami wysokiego ryzyka HPV)
- skierowanie do odpowiedniej placówki realizującej świadczenia zdrowotne w ramach Etapu pogłębionej diagnostyki programu, jeżeli konieczna jest weryfikacja wstępnego rozpoznania
III ETAP POGŁĘBIONEJ DIAGNOSTYKI
Jeżeli na podstawie badań zostaną wykryte nieprawidłowe zmiany, niezbędny jest etap pogłębionej diagnostyki, który obejmuje:
- badanie kolposkopowe
- w przypadku zaistnienia wskazań do weryfikacji obrazu kolposkopowego – pobranie celowanych wycinków do badania histopatologicznego (biopsja), a następnie:
- ocena histopatologiczna pobranego materiału
Po tych badaniach lekarz postanowi o dalszym leczeniu. Będzie się ono odbywało już poza programem, ale nadal u specjalistów, którzy mają kontrakt z NFZ.
Placówki:
- PROGRAM PROFILAKTYKI RAKA SZYJKI MACICY – Placówki do pobrania
- PORADNIE OPIEKI PALIATYWNEJ, HOSPICJA DOMOWE ORAZ HOSPICJA DOMOWE DLA DZIECI
- CHIRURGIA ONKOLOGICZNA, PORADNIE HEMATOLOGICZNE, PORADNIE LECZENIA BÓLU, PORADNIE ONKOLOGICZNE, DIAGNOSTYKA – REZONANS MAGNETYCZNY, MEDYCYNA NUKLEARNA, DIAGNOSTYKA TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA
- PLACÓWKI CHEMIOTERAPII
- PLACÓWKI RADIOTERAPII
- ONKOLOGIA PIELĘGNIARSKA – OPIEKA DŁUGOTERMINOWA – PLACÓWKI
- SUBSTANCJE CZYNNE W PROGRAMACH LEKOWYCH
- ONKOLOGIA ZPO
Dodatkowe informacje znajdą Państwo w zakładce Linki.
PAMIĘTAJ NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ!!!
UWAGA!!! Każda kobieta powinna nauczyć się badać piersi!!! www.wok.su.krakow.pl